Timutes's minds

I am from Lithuania

Posted on: 2009/09/07

Kas esi?

Europietis ar pasaulio gyventojas – vienas pirmųjų facebook‘o quizo klausimų buvo ir net nemirktelėjus kažkodėl atsakiau, kad Europos. Ar šis žodis EUROPA taip giliai įstrigęs ar todėl, kad kol kas už atlantų dar nebuvau? Keista, bet apibūdindami nepažįstamus žmones mes nurodome jų rasę, odos spalvą arba bent jo gimtąją šalį, o kartais ir net žemyną. Paskutinieji faktoriai tapo labai svarbūs tik prieš kelias savaites. Čia esame visi studentai ir nesvarbu, o gal kaip tik labai svarbu – tavo gimtoji šalis. Lietuvoje tavęs klausia iš kurio miesto esi, o čia – šalies.

Kas naujo apie Lietuvą?

Daugelis vis dar maišo sostines Baltijos šalių. Kai pasakai: I am from Lithuania, vokiečio veidas ištįsta ir akis nuleidęs sako: yeeee…. OK. Ir viskas. Suprask, kad jis „žino“, kur ta Lietuva yra. Ir tikrai ne vienas toks atvejis buvo, tad gal vokiečių mokyklose vaikų nemoko geografijos, o gal mūsų šalys tokios mažos, kad jas vadina tiesiog Baltic states? Bet juk belgas sakė, kad Belgiją galima per  3 h pervažiuoti visą išilgai, o mes iš Kauno per 3 h pasiekiame tik Palangą. Tai kas čia mažesni? Bet gal ne apie tokį mažumo mastelį čia kalbama… Apie Amerikiečius net nėra noro ką nors pasakoti, nes jie težino, kaip ir Paris, kur yra Gucciliandija, Armanylandija, Take Thatija ir pan., o kadangi Juozuko drabužių linijos nėra masinės tai ir amerikietės, meksikietės ir kanadietės dar ilgai nežinos Lietuvos ir net Baltic sea, nes čia ne Karibai. Bet jiems atleiskime, juk jiems reikia išmokti tiek daug savo valstijų pavadinimų, kad nėra laiko mokytis  Europos istorijos ir geografijos, o tikint kvailais Holivudo filmais United States jaunimui terūpi Amsterdamo pyragai su grybais ir Paryžiaus bokštas, na ir Londono Oxford street‘o shopingai. Na gal ir užtenka, kad niekas kitas tik airiai į Vilnių skrenda bernvakarių švęsti, bet bankrutavus Flylalui ir to matyt nebėra. Bet platieji Ryanair sparnai vis dar liečia mano šalį. Visi kalba angliškai – valio, bet mūsų kalba juk yra viena iš seniausių indoeuropiečių kalbų, o ką jau kalbėti apie istoriją. Bet gal jau visi pamiršta istoriją ir pradeda džiaugtis tik dabartimi? Bet juk žydai vis dar kovoja dėl savo žemių, pastatų ir kitų turtų. Tad kodėl mes turėtume pamiršti, kad 1009 m. užmušėme Brunoną ir nuo tada apie mus kalba Europos istorija?

Nustebino.

Kas? Prancūzai. O jie tai žino visas Europos ir pasaulio valstybių sostines. Išgirdęs žodį Lietuva iš karto pasakė: i know, yours capital is Vilnius.  Kubietis ir tas žino. Keista, gėda turėtų būti europiečiams, kurie nežino savo žemyno šalių. O gal jiems užtenka žinoti tik savo šalį ir kad ji yra Europoje? O gal Europa mano šalyje? Bet Lietuva – juk Europos širdis, kaip tu to nežinai?

Nors šiemet Vilnius –Europos kultūros sostinė, bet net ir europiečiai nežino to. Et….

Et, tai dar vienas viešas nusiskundimas, kad LT tokia nežinoma. Vokiečiams atleiskime, nes jų antroji religija – futbolas, o amerikietė žinodama Sabonį ir dievindama jį (vis dar), nežino, kad jis lietuvis… Bet juk mes ir NATO narė.  Nors akademinė bendruomenė žino kas yra kas ir iš kur. Štai ir vėl, protų nutekėjimo upės vanduo šaltai nuprausia veidą.

Lietuva juk nėra tik viena maža žvaigždutė ES vėliavoje, nors ir jų kiekis nepriklauso nuo narių. Mes, kaip Rumšas sakė, esame small country, but we can make a sound.

Gal reikės filmuką apie Joną parodyti international savo draugams?

Reklama

1 Response to "I am from Lithuania"

Europiečiai šiaip susireikšminę yra. Nori, kad amerikiečiai žinotų visas jų šalis ir sostines, dar būtų gerai prezidentus ir nacionalines šventes. Amerikiečiai nežino ir užtat oficialiai yra laikomi durnais. Statistinio lietuvio paklausk apie šalis, kurios yra už Europos ribų. Lietuviai žino Ameriką (o jos valstijos?), Egiptą ir Afriką turbūt kaip dvi šalis įsivaizduoja, visokie Iranai, Irakai ir Afganistanai ten kažkur dešinėj… O ir Europos sostines turbūt ne visas išvardintume. Gal ir gerai, kad Lietuva tyli sau pasislėpusi kažkur Baltijos pašonėj ir apie save Europai praneša tik tada, kai įvyksta kas nors reikšmingo ir (hopefully) pozityvaus.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Reklama

    • Ieva: Nerealiai! Šaunuoliai, tokie kūrybingi ir nuoširdūs krikšto tėveliai. Įsivaizduoju, kad šventė išties buvo nuostabi, jaudinanti ir nebanali.
    • Ugnė Andriejūnaitė: Nusipirkau "Viena diena" ir tikrai nepasigalėjau... Dabar viena iš mano mylimiausių knygų puošia mano lentyną!
    • Edita: O filmas!... FANTASTIŠKAS. Ir Dexteris, ir Ema - puikūs aktoriai, nuostabi vaidyba. Noriu knygos!!! Gal nenuvils?
    %d bloggers like this: