Timutes's minds

Social Aš vs. Aš

Posted on: 2009/11/12

Social media ir kitos socialinės medijos valdo mūsų gyvenimą. Visai nesenai teko pasigilinti į human technologies ir priverstinai susimąstyti apie viską, kas dedasi su mumis, informacinės visuomenės gyventojais. Ar pajėgiame pasiimti viską, kas mums sukuriama? Ar tikrai naudojamės visomis e paslaugomis? Ar žmonės vis dar sugeba normaliai komunikuoti? Net baisu vartoti žodį – bendrauti. Komunikacija – naujasis fenomenas?

Online vs. realybė

Džiaugiuosi dar visai nesenai man pačiai adresuota fraze: “Žinai, tu tokia pati kaip ir online”. Čia buvo didžiausias komplimentas, nes žmogų suradau facebook platybėse darbo reikalais. Po kelių mėnesių bendravimo online teko vėl tais pačiais darbo reikalais susitikti gyvai. Ir ką? Žmogus matyt tikėjosi pilkos pelytės, kuri nė žodžio nesuregs, o gal ir ko kito, bet pažino tokį pat žmogų. Keista, visi juk žinome, kad online kuriame patys save, jau šimtus kartų visi kalbėjo apie tai, kad didžiausias nevykėlis internete tampa žavinguoju princu, o valdinga bosė – miegančiąja gražuole. Kiekvienas cyber erdvėje galime susikurti save, pradedant išvaizda, o baigiant kalbos maniera ar rožiniu gyvenimo paveiksliuku. Bet visa tai greitai laikina ir gali sprogti kaip muilo burbulas jei perkelsi į realybę. Tad kodėl mes jaučiamės tokie saugūs ir kuriame „save“ kitokį? Atsakyti į šį klausimą palieku galimybę kiekvienam iš Jūsų ir dėdės Froido pasekėjams ar psichologijos studentams, kurių žinios sensta kasdien, o jie dar net diplomo neturi. Tik spėk gyventi. Bet man įdomu – kodėl mes tokie saugūs internete kurdami save? Kuriame, fantazuojame, vaidiname ir t. t. Mums puikiai sekasi. Vadinasi, nenorime niekad perkelti savęs iš online? Juk jei perkelsime, teks vaidinti toliau, o ar sugebėtume? Vakar dar vienas internetinis draugas pasidalino mintimis, kad žmonės nebemoka bendrauti realybėje, jei pirmasis jų susitikimas įvyko online. Gal tikrai, geriausia ateiti į pasimatymą ir atsinešti laptopus, įsijungti skype arba facebook, na blogiausiu atveju dar yra telefonas. Bendrauti sms žinutėmis juk skatina ir visi mobiliojo ryšio operatoriai. Taigi, social networks ir mobilieji dievai komunikaciją daro fenomenu? O gal bendravimą realybėje realiu laiku jau galiu vadinti fenomenu? Dar vienas rimto dėdės teiginys – video žaidimai – komunikacija. Ar Jūs apie tai pagalvojote? Aš niekada. Keista. Taigi, human technologies valdo mus ir ne Tu, mielas drauge, facebooke turi profilį, o facebookas turi profilį apie tave. Būk atsargus, nes ir net darbdaviai jau šiais laikais tave tikrina ne per google, o per facebooką. Ask google gal jau pakeiskime ask facebook? Kodėl gi ne? Aš pati nebesistebiu, nes „talentų“ arba „reikalingų“ žmonių pati ieškau pirmiausia facebooke. Tad būkime atsargūs – kiekvienas žodis, veiksmas ir I like it yra stebimas ir niekada nežinai kada tai tau pakenks ar padės. Naujienų srautas šiandien man parodė, kad viena geidžiamiausių mano darboviečių net darbo poziciją siūlo per facebook.

Aš, kitas Aš ir kitų Aš

Kiekvienas turime daug kaukių ir jas dedamės skirtingomis situacijomis. Apie tai skaitykime psichologijos vadovėliuose ar mokslo populiarinimo straipsniuose, diskutuokime iki ginčų, bet niekad neprieisime vienos išvados. O patys prieš save ar esame su kauke? Veidrodyje ar visad atpažįstate save? Pati po dviejų mėnesių jame pamačiau kitą žmogų, nors kiti tai jau matė ir anksčiau. Bet svarbiausias suvokimas – ką pats matai. O ką apie mus sako mūsų facebook profilis? Tai viešas tavo gyvenimo atspindys, o kitiems ir kasdienybė. Kiek iš mūsų rytą pradeda kavos puodeliu ir facebook naujienomis, o ne laikraščiais ar online media portalų naujienomis. Asmeniniai žmonių įvykiai tapo svarbesni už visuomeninius, tad ką jau kalbėti apie globalius? Atsargiai rašyk viską – nes iš ryto tavo bosas, dėstytojas, o gal ir tu pats apie kitus paskaitysi tai, ko galbūt nelabai ir norėtum žinoti. Atlikus žmonių profilių analizę sužinotume labai daug. Mielieji studentai, čia Jūsų didis šansas. Ką apie mus sako? Nurodo muzikos stilių, interesus, bendravimo stilių ir net nemanau ar verta tęsti šį sąrašą, nes čia ir dabar apie kiekvieną, įskaitant ir tave patį galima sužinoti viską. Tad dar vienas šansas sukurti save tokį, kokį nori, kad tave matytų kiti. Dėkui vienai dėstytojai, per jos paskaitą išmokau, o gal prisiminiau, bet ilgam įsidėjau į galvą, kad yra trys AŠ:

1. Koks noriu atrodyti kitiems

2. Koks esu iš tiesų

3. Kokį mato kiti

Identiteto skilimas. Gal būtų lengviau jei visas gyvenimas būtų online ir tada jau sakytume, kad valdome procesus. Et, bent man čia viskas panašu į sapnus. To, ko negalime pasiekti, pasakyti, padaryti ir t. t. tikrovėje – sapnuojame ir viskas tampa įmanoma. Jaučiame tą palaimą – valio, bent sapne viską padariau. Online gali veikti tarsi sapne – kurti, daryti, sakyti ir nebijoti, nes blogiausia kas gali įvykti – kažkas paspaus Dislike arba ignoruos. Bet tai ne taip skaudu, nes tikrovė gali sužeisti skaudžiau.

Socialumas – informacinės visuomenės stiprybė ar silpnybė?

Komunikacija vs. bendravimas.

Kas Aš?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

Reklama

  • Ieva: Nerealiai! Šaunuoliai, tokie kūrybingi ir nuoširdūs krikšto tėveliai. Įsivaizduoju, kad šventė išties buvo nuostabi, jaudinanti ir nebanali.
  • Ugnė Andriejūnaitė: Nusipirkau "Viena diena" ir tikrai nepasigalėjau... Dabar viena iš mano mylimiausių knygų puošia mano lentyną!
  • Edita: O filmas!... FANTASTIŠKAS. Ir Dexteris, ir Ema - puikūs aktoriai, nuostabi vaidyba. Noriu knygos!!! Gal nenuvils?
%d bloggers like this: