Timutes's minds

Kaip knygą padaryti bestselleriu?

Posted on: 2011/07/07

Kaip padaryti, kad visi norėtų skaityti vieną ar kitą kygą?

Dar labai labai senai močiutė sekdavo pasakas, mokyklos laikais gimdavo eilėraščiai ir romanai, išleistas ir “Vestuvių planuoklis” ir apsisuko galva nuo tų knygų. Namie kaupiama žurnalų ir knygų kolekcija kasdien primena, kuo gyveni ir kvėpuoji. Bet kasdien paimdama į rankas vis naują knygą susimąstau – na ir kągi man su tavimi padarius, kad tu taptum pačia mylimiausia ir skaitomiausia, kad apie tave kalbėtų ir domėtusi, kad apie tave rašytų garsiausių žurnalų puslapiuose, Facebookuose ir forumuose žmonės tik apie tave ir kalbėtų…???

Lankos, kur ganosi juodos avys

Žinoma, kalbu apie knygynus. Taip, jie turi savo lankytojus. Taip, vieni jų lojalūs, kiti užsuka gavę dovanų čekį, o kitiems jis tarsi mūzų namai. Čia jie ateina kasdien tarsi į Meką melstis raidėms ir žodžiams, kurie sugula į įvairiausių žanrų, spalvų, dydžių ir kitų pavidalų formas. Išstatymai, naujienų stalai, stovai, lentynos, milijonas lipdukų ir plakatų, kabančių ant lubų, vitrinų, pastatytų ant stalų – ar juos pastebi lankytojai? Nesenai turėjome diskusiją – ar tik ne viršelius ir anotacijas pardavinėjame? Domiesi daugiau, rekomenduoju perskaityti neblogą tyrimą.

Hmz, madingi darosi vintažiniai knygynai, čia užsukę galite rasti tai, ko dabar knygynuose jokia šviesa apšvietus nerastum. Mint vinetu knygyno super akcija “Pabūk kuo nors kitu”. Gražu, tiesa?

Visagalis internetas 

Užsienio autorių knygų agentai skalambija varpais, kad kurkite gi internetinius puslapius arba blogus su savo knygos pavadinimu. Ten bendraukite su skaitytojais, t.y. dalinkitės jiems įdomiu turiniu, išliekite savo emocijas, mintis ir bendraukite su potencialiais skaitytojais. Gražūs lietuviški pavyzdžiai: http://www.neregetalietuva.lt ir http://www.vincas.lt/, o jei knyga tampa pasauliniu bestselleriu ir ja susidomi scenaristai ir dar sukuriamas filmas gimsta štai tokie fantastiški pavyzdžiai kaip “One day”.

Žinoma, gi visagalis Facebook’as, kartais ir jame galime padaryti Face a book efektą – nieko nenutuokiančiam žmogui parodyti ŠTAI JI – TU JOS IEŠKOJAI. O dabar imk ir skaityk ir tatai skaitydamas pramanyk. Gražus pavyzdys, jei neklystu Publicum padarytas Laimingi.lt projektas. Naudokime ir Youtube, juk daug žmonių “skaito” vaizdus, tiesa? Nesenai gavau populiariosios psichologijos knygą “59 sekundės” – išties gerai sudirbtas projektas – blogas ir YouTube kanalas. Tikrai rekomenduoju pasidaryti asmenybės testą – norėdama pasidalinti įdomiais atradimai jį per nepilną mėnesį padariau kelioms dešimtims žmonių. Jiems patiko, o Tau?

Juodai balti viešieji ryšiai

Na žinoma, kaip gi be jų. Paprasti pranešimai nieko nedomina, bet jeigu jau kalbame apie mergaičių ir jų numylėtinį saldžiabalsį Justin Bebier ir Lietuvoje nesenai pasirodžiusią jo biografiją, tai net Lietuvoje tai neapseina ramiai. Bebier mania merginos buvo apmėtytos šiukšlėmis ir kiaušiniais – hmz, juodieji viešieji ryšiai, kiek Obuolys sumokėjo toms mergaitėms? O gal išėjo savaime?

Gražus ir paprastas kažkada labai senai skaitytas interviu su lietuvaite Renata Šerelyte dvelkė šiluma ir jaukumu ir skaitydama apie tai, kaip ir kuo gyvena gražių vaikiškų knygų autorė net neusimąsčiau kiek kartų perskaičiau jos knygų pavadinimus – geras ėjimas, tiesa? Esi statistinė lietuvaitė, skaitai Delfi Gyvenimą ir va, girdėta pavardė, interviu jos namuose, žavios foto, o ir tekstas šiltas – smagu ir miela skaityti. Apie interviu pasakoji vienai, kitai draugei, dar paspaudi Facebook like, gal dar parašai komentarą… O po kelių savaičių užsukusi į knygyną netyčia ant naujienų stalo randi tos pačios mielos šiltos moters knygas ir ups netyčia jau pagauni save, kad vartai šią knygą, ją nešiojiesi po knygyną, žvalgaisi kažko naujo ir mielo, o galiausiai lyg iš naujo pažvelgi į savo rankose laikomą knygą – ji jau tapo miela, nes autorę lyg ir pažįsti (netgi matei jos namų nuotraukas), pavartei knygelę – paliko geras emocijas ir nusiperki ją savo mažyliams kaip geros draugės knygą. Vis dar manote, kad sausas pranešimas spaudai tiks? O gal sekti Vagos pavyzdžiu ir filmuoti mėgėjiškus video? Krauti juos į Youtube ir vadinti apžvalgomis? Jei darome, tai darykime turinį, tiesa?

Knygų žiurkės galinga jėga

Atleiskit už šį pavadinimą, bet net du blogus apie knygas radau skambiu žiurkišku pavadinimu. Susižavėjus skaičiau kelias dešimtis blogerių, kurie rašo apie tai, ką skaito. Išstisas keturias valandas varčiau jų senus ir naujus įrašus, bandžiau suprasti, ką jie suprato ir pamatė toje knygoje, o kai pamačiau savo mylimas knygas, perskaičiau jų nuomonę ir ką? Jie formuoja madas: ką ir kodėl skaityti.

Apie blogerius skaitykite kitos savaitės įrašą.

Reklama

1 Response to "Kaip knygą padaryti bestselleriu?"

Ach tie bestseleriai :). Daugelį atbaido tas žodis. Mane irgi, nors va pagaliau gavau ir skaitau lietuviškąjį best (silva 2), ir nieko, patinka, turbūt 3 iš 3 duosiu ir kitiems rekomenduosiu 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

Reklama

  • Ieva: Nerealiai! Šaunuoliai, tokie kūrybingi ir nuoširdūs krikšto tėveliai. Įsivaizduoju, kad šventė išties buvo nuostabi, jaudinanti ir nebanali.
  • Ugnė Andriejūnaitė: Nusipirkau "Viena diena" ir tikrai nepasigalėjau... Dabar viena iš mano mylimiausių knygų puošia mano lentyną!
  • Edita: O filmas!... FANTASTIŠKAS. Ir Dexteris, ir Ema - puikūs aktoriai, nuostabi vaidyba. Noriu knygos!!! Gal nenuvils?
%d bloggers like this: