Timutes's minds

Ar tikrai perkame knygos tik 1 ir 4 viršelius?

Posted on: 2011/07/10

Penktadienį lankiausi PC “Panoramos“ knygyne “Pegasas“. Čia kaip visad maloniai pasitiko knygyno drabuotojai, su kolege sutvarkėme reikalus ir norėdama sekundei atsipūsti, atsisėdau į spalvotą krėslą beveik vidury knygyno. Pradėjai dairytis ką žmonės veikia knygyne ir kaip renkasi knygas. Taip, dažniausiai juos patraukia įdomus viršelis. Pasiima knygą, pasižiūri viršelį pirmą, po to ketvirtą – jei patiko nešasi knygą kartu su savimi, jei ne, eina medžioti toliau. Žinoma, yra  ir kitų knygyno lankytojų charakteristikų. Tačiau šiandien man labai įdomu pakalbėti apie knygos viršelius ir kokie gi mums jie patinka.

Maisto knygos

Visų neabejingų maisto ruošimui taip ir norisi paklausti – ar viršelis jums išties svarbus, o gal jis turi būti labai skanus? Kokio skonio viršelį pirktumėte? Pasklaidykime lietuviškas knygų lentynas. Top’ų karalienė Beata Nicolson. Štai dvi jos knygos ir laukiame trečiosios. Ką gi perkame? Jos receptus? Jos prekės ženką? Jos veidą? Sekame mada?  Rodos niekuo neypatingas viršelis, tačiau žinomas veidas, miela šilta moteris, kuri dar plius ir už Lietuvos ribų, ogi ne taip jau ir toli mokosi įspūdingų ir brangių maisto ruošos mokslų ir mus moko kaip paprastai ir skaniai maitinti savo ŠEIMĄ. Taigi, kad perka tokią knygą? Gudrus ir geras rinkodarinis planas, tačiau prekės ženklo rinkodaros žmogus, eh nė kiek neprimena pačio prekės ženklo žmogaus.

O kaip sekasi pasaulio virėjams Lietuvoje? Prieš gerus kelis metus startavo Oliverio prekės ženklas Lietuvoje. Laidos per televiziją, knygos topų sąrašuose, per Kalėdas gavau dovanų knygą “Oliverio prekės ženklo sėkmės paslaptis“ – perskaičiau per vakarą, tačiau per daug nieko naujo ir nesužinojau. Įdomu dabar klausti – kodėl gi pasirodžiusi žavingoji lietuvaitė nurungė charizmatiškąjį, taip pat šeimos vertybes deklaruojantį Oliverį? Beata vs. Oliveris. O gal Beata pasinaudojo šio prekės ženklo patirtimi? Palyginkime viršelius:

Kas naujo? Tas pats veidas, ta pati šypsena, to pačio žmogaus vertybės tik kita knyga. Kiek jų išleis Beata ir mes jau nebepirksime? Oliverio išleistos 5-6 knygos ir nežinia ko imsis Alma littera toliau, nes Oliverio prekės ženklo komanda dirba toliau ir jau išleistos net kelios naujos knygos “Jamie at home“, “Jamies 30 minutes meal“. Kas sekate naujienas, rekomenduoju skaityti gražų ir skanų jo interaktyvų puslapį.

Kodėl nepavyko Agnės Jagelavičiūtės, Aeksandro Pagrebnojaus, Nomedos maisto ruošos knygos? Juk ir jie asmenybės, veidai matomi ir matyti, gerai žinomi. Kas nutiko šiems receptams? Juk ir nuotraukos tokios pat žavios, o ir moterys jose išties gražiai apsirėdžiusios, o ir receptai pritaikyti gurmaniškam lietuviškam skrandžiui. Prasidėjo naujas kulinarijos šou su ala asmenybe Alfiu Ivanausku, tačiau dar tik tyliai kalbama apie jo receptų knygą. Bet iš vartotojo pusės – ar daug pirkėjų, kurios, žinoma, daugiausia yra moterys, pirktų susivėlusio šviesiaplaukio knygą, kurioje jis kviečia valgyti kiaušinienę ant žemės? Kokios jo vertybės? Ala jaunatviškas maksimalizmas ir novatoriškos idėjos? O gal tiesiog noras sugriauti standartus ir parodyti, kad jis pats nėra toks kaip visi? Išskirdamas save iš minios jis atsiskiria ir nuo potencialių pirkėjų. Na bet jeigu kas ir išleis jo knygą, stebėsime pardavimus. Juk Gustavas su vaikiška enciklopedija užkiariavo knygynų TOP’us.

Biografijos

Apskritai šis žanras nėra labai populiarus, tačiau pastaruoju metu Lietuvos rinkai jų pasiūloma vis daugiau ir daugiau, pradedant astrologėmis, kutūros veikėjais, gyvais ir iškeliavusiais anapilin ir naujausiais šių dienų dievukais. Nejaugi leidyklos išleis visų bent kiek žinomų žvaigždūnų biografijas? Įvedus į google paiešką biografijos gauni išties įdomių rezultatų, patikrink čia. Nagi, nagi, Roberto Pattisono ir Enšteino biografijos pačios populiariausios, bet mes gi turime jaunąjį talentą Justin Bieber, kurio biografiją, visai nesenai triukšmingai su kiaušiniais ir eisenmomis pristatė leidykla Obuolys. Kažin kaip rinka persiskirstytų jei E. Dragūnas išleistų savo atvirą biografiją?

Viršelis išties vapyriškas, o ką gi paauglės iš viso pasaulio alpsta ir nori tapti jo žmonomis ir nusipirkę knygą ją dedasi į garbingiausią lentynos vietą arba iškerpa ir įrėmina.

Romanai

Ech romanai, tądien knygyne galvojau apsisuks galva nuo jų ir jiems sukurtų rūbelių, vadinamų viršeliais. Padaryk eksperimentą, ateik į knygyną, atsistok prieš lentyną, suskaičiuok iki dešimt ir užsimerk ir pabandyk prisiminti bent vieną viršelį visą, o ne detalėmis.

Man pavyko prisiminti: tas rožinis kaspinas, juodos raidės, keista mergina, bjauri pilka spalva ir fui koks kičas. Nė vieno viršelio nesugebjau prisiminti, kurie man buvo sustatyti kaip veidai į veidą Face to Face. Kaip sekėsi Tau? Apsisuko galva nuo jų ir nuėjau toliau. Nenorėjau nė vieno paimti į rankas. Gal tiesiog nuotaika buvo ne ta, bet gi. Paanalizuokime rinkos padėtį: Svajonių romanai visi kičiniai rausvi su Santa Barbara veidais ant viršelių, detektyvai piešti peiliai, ginklai, pilkos ir juodos spalvos, jei knyga apie mafiją tai būtinai dominuoja raudona su juoda kaip atpažinimo ženklas. Jei knyga skirta paauglėms, tai būtinai koks vapyrinis kontekstas, ant viršelio baltu veidu mergina arba vaikinas angelo sparnais, mano laikais tokie panašūs veikėjai buvo vadinti gotais ir panašiai, o šiais paauglių laikais tai kažkoks traukos magnetas ir merginos pamišę dėl viso šito kas vadinam Nakties pasauliu, kur įsimyli merginos vapyrus arba pačios jomis tampa, kur fantastiška meilė gimsta ir miršta ara tęsiasi knygų ciklais. O jei moteriškas romanas tai tendencijų nebėra.  Gali eiti kaip labirintu ir nebematyti tunelio gale šviesos. Įvairovė ne tik stilių, spalvų, pagal žanrą taikytų paveikslėlių, bet ir žurnalus primenančių merginų veidų. Kartais ir aš pagalvodavau, jetau, kad sukuria tokius viršelius knygoms? Kodėl komisijos juos praleidžia ir jie atsiduria ant knygyno stalų ir lentynų. Dabar pati dalyvauju tokiuose susirinkinkimuose ir kankinu knygų viršelius. Vieni nugrimzta amžino poilsio po susirinkimo, o kiti vis tobulinami, tobulinami… Kol pagaliau atitinka knygos vidinį grožį. Bet apvilk knygą netinkamu rūbu ir tu jos neparduosi knygyno lankytojui. Mano asmenine nuomone, tokiu pvz. galėtų būti knyga “ Viena diena“. Knyga žavi savo turiniu, laukiame filmo, kurio stop kadras tapo plakatu, tačiau gulėdama ant stalo ši knyga nevilioja pirkėjo pirkti. Ar paimtum į rankas šiais rūbais aprengtą knygą?

Apie Vieną dieną skaityk kitą įrašą VIENA DIENA arba ONE DAY.

Reklama

4 atsakymai to "Ar tikrai perkame knygos tik 1 ir 4 viršelius?"

Simona, labai patiko įrašas su taikliais pastebėjimais. Aš vis dar bandau įminti Beatos fenomeną ir sėkmės formulę. ir vienintelė išvadą, kuri man atrodo tinkama: Beata labiausiai iš visų lietuvių veikėjų išleidusių kulinarines knygas, primena statistinę moterį lietuvę. Nei kontraversiškai vertinama Agnė, nei menininkė Nomeda, nei Alfas ar Aleksandras neprimena namų šeimininkės.

P.S. Junginį ‘namų šeimininkė’ naudoju ne blogąja ir jokiu būdų ne įžeidžiančia prasme.

P.P.S. ar skaitei Viena diena? Ar verta tempti ją namo? 🙂

Viena diena nerealiai gea knyga, esu parašiusi įrašą apie ją – paskaityk 🙂 Labai labai labai gera 🙂

Einu ieškot įrašo 🙂 man rodos mačiau jai dabar akcija knygynuose.

Nusipirkau “Viena diena“ ir tikrai nepasigalėjau… Dabar viena iš mano mylimiausių knygų puošia mano lentyną!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

Reklama

  • Ieva: Nerealiai! Šaunuoliai, tokie kūrybingi ir nuoširdūs krikšto tėveliai. Įsivaizduoju, kad šventė išties buvo nuostabi, jaudinanti ir nebanali.
  • Ugnė Andriejūnaitė: Nusipirkau "Viena diena" ir tikrai nepasigalėjau... Dabar viena iš mano mylimiausių knygų puošia mano lentyną!
  • Edita: O filmas!... FANTASTIŠKAS. Ir Dexteris, ir Ema - puikūs aktoriai, nuostabi vaidyba. Noriu knygos!!! Gal nenuvils?
%d bloggers like this: